Системи димовидалення BAXI

(Варіанти організації димовидалення при монтажі котельного обладнання Baxi S.p.A.)

Безпека і стабільність роботи опалювального обладнання в значній мірі залежить від правильного вибору конструкції системи димовидалення та її монтажу. Залежно від конструктивних особливостей застосовуваних котлів є кілька варіантів організації відведення димових газів: від котлів з відкритою камерою згоряння (традиційний димохід з природною тягою) і від котлів із закритою камерою згоряння (турбовані котли, з використанням коаксіальних або роздільних димоходів).

Котли з відкритою камерою згоряння (природною тягою)

При виборі (розрахунку) димоходу з природною тягою необхідно пам'ятати про деякі параметри, які впливають на ефективність димоходу.

Форма перетину, діаметр і висота димової труби

Від цих параметрів залежить тяга в димоході, тобто розрідження в трубі через різницю температур і тиску, під дією якого створюється димовий потік. Чим вище димова труба - тим більша різниця тисків і тим більшою буде тяга. Але занадто велика тяга шкідлива, в котлі може виникнути так званий ефект "відрив полум'я", а також може знижуватися ККД котла через велику кількість повітря, що проходить через теплообмінник. Діаметр димоходу необхідно підбирати за кількістю димових газів, вироблених котлом на максимальній потужності. Площа перетину димоходу повинна бути не менше площі перерізу димохідного патрубка котла. Малий перетин димоходу не забезпечить видалення всього обсягу продуктів згоряння, а надто великий буде призводити до зменшення тяги. Найбільш оптимальною формою димоходу є коло. Квадратна або прямокутна форма перетину - знижує тягу. Також, чим більш гладка внутрішня поверхня стінок димоходу, тим вище тяга (зменшується опір повітряному потоку, зменшується відкладення сажі).

Матеріал, з якого зроблений димар і утеплення димоходу

При підборі димоходу необхідно враховувати наступні вимоги. Димохід повинен бути герметичним, пожежобезпечним, стійким до корозії і перепаду температур, теплоізольованим, простим в монтажі та обслуговуванні.

На ринку України зараз представлена величезна кількість різних типів димоходів з різних матеріалів. Є можливість встановити цегляні, керамічні, сталеві, азбоцементні або склопластикові димоходи.

На сьогодні цегляні димоходи не витримують конкуренції з іншими матеріалами через свої недоліки, головні з яких - громіздкість конструкції (необхідний фундамент), високий опір потоку через нерівності поверхні і квадратного перетину, в кутах каналу йде накопичення сажі. Також цегляна кладка вельми швидко руйнується під впливом кислотного конденсату, який утворюється при конденсації водяної пари при згорянні газу, і перепаду температур.

Азбоцементні димоходи не використовуються в житлових приміщеннях з міркувань екології (азбест є канцерогеном). Також азбоцемент не любить перепади температур і з часом може прогорати.

Димохід з кераміки відрізняється простим монтажем, але не технологічний при організації горизонтальних ділянок трубопроводу. Оскільки внутрішня поверхня керамічних труб гладка, тяга в таких димоходах вельми висока, і вони рідше потребують очищення від сажі. Важливим чинником є також їх висока пожежобезпечність.

На сьогодні найбільш оптимальним варіантом є сталевий нержавіючий димар. Його переваги - простота монтажу, надійність конструкції, гладка внутрішня поверхня, пожежобезпечність, стійкість до перепадів температур і впливу кислотного конденсату. Підбираючи сталевий димар необхідно упевнитися, що при його виробництві використана саме нержавіюча, кислотостійка сталь. Сталеві димоходи можуть мати як одностінну конструкцію, так і двостінні (типу "сандвіч"). Двостінні тришарові термоізольовані димоходи складаються з внутрішньої труби і зовнішньої труби (кожуха) більшого діаметру, між якими розміщується шар негорючого теплоізоляційного матеріалу (мінеральна вата). Це дозволяє виключити охолодження димових газів, що приводить до випадання конденсату, а також покращує тягу в димоході.

Конструктивні особливості димоходів, відведення конденсату та люк для чищення.

При монтажі і проектуванні димоходів газового обладнання необхідно керуватися чинними нормативними документами, зокрема основні вимоги викладені в ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" (Додаток Ж "Відведення продуктів згорання"). Також при проектуванні димоходів для виробничих будинків та котельних необхідно керуватись вимогами СНиП ІІ-35 " Котельные установки. Нормы проектирования ". Устрій димових і вентиляційних каналів повинно відповідати вимогам СНиП 2.04.05 "Отопление, вентиляция, кондиционирование ".

Відведення продуктів згоряння від побутових газових приладів, печей та іншого побутового газового обладнання, в конструкції яких передбачено відвід продуктів згоряння в димохід, слід передбачати від кожного приладу по відособленому димоходу;

У нижній частині димоходу обов'язково встановлюється трійник і ревізія з конденсатозбірником - таким чином, вирішується питання відведення конденсату, а також залишається доступ до обслуговування димоходу;

Для підключення до котла повинен бути передбачена горизонтальна ділянка (не більш 3 м);

До виходу котла повинен бути підключена вертикальна ділянка заввишки не менше 3-х діаметрів димаря (0,5 м);

Для забезпечення стабільної тяги, димохід повинен бути виведений вище зони вітрового підпору; Зоною вітрового підпору димової труби вважається простір нижче лінії, проведеної під кутом 45 ° до горизонту від найбільш високих точок поблизу розташованих споруд і дерев.

Висота труб димоходів в будівлях приймається за результатами аеродинамічного розрахунку та перевірки за умовами розсіювання в атмосфері шкідливих речовин і повинна бути:

 • не менше 0,5 м вище гребеня або парапету покрівлі при розташуванні їх (рахуючи по горизонталі) не далі 1,5 м від гребеня або парапету покрівлі;
 • в рівень з коником або парапетом даху, якщо вони знаходяться на відстані до 3 м від гребеня покрівлі або парапету;
 • не нижче прямої, проведеної від гребня або парапету вниз під кутом 10° до горизонту, при розташуванні димоходів на відстані більше 3 м від гребеня або парапету покрівлі;
 • не менше 0,5 м вище межі зони вітрового підпору, якщо поблизу димаря знаходяться вищі частини будинку, будівлі або дерева.

У всіх випадках висота димоходу над прилеглою частиною покрівлі повинна бути не менше 0,5 м, а для будинків із плоскою покрівлею - не менше 2,0 м.

Гирла цегляних димоходів за відсутності ковпака на висоту 0,2 м слід захищати від атмосферних опадів шаром цементного розчину.

Установка на димоходах зонтів та інших насадок не допускається.

Котли з закритою камерою згоряння (турбо)

У котлів з закритою камерою згоряння (з примусовим відведенням димових газів) є кілька різних систем димовидалення.

Найбільш поширена, це коаксіальна - коли забір повітря в камеру згоряння відбувається по зовнішній трубі, а видалення продуктів згоряння по внутрішній. Діаметр таких труб становить, зазвичай, 60/100 мм. Довжина секції становить 1 м, але в разі необхідності довжину труби можна збільшити до 5 м, а також змінити напрямок труби за допомогою спеціальних відводів з кутом 90° або 45° (необхідно пам'ятати, що відведення 90° зменшує максимальну довжину димоходу на 1 м, а відведення 45° на 0,5 м). Зовнішня труба виготовляється з емальованої сталі, а внутрішня з алюмінію.

Рідше використовуються комплекти з роздільним димоходом, коли забір повітря в камеру згоряння відбувається по одній трубі, а викид димових газів за іншою. Матеріал труб - емальований алюміній (антікородал) або алюміній без покриття. Зазвичай такі системи встановлюються тоді, коли відстань від котла до зовнішньої стіни перевищує 5 м (сумарна довжина труб роздільного димоходу може бути до 30 м) або коли необхідно роздільний забір повітря і видалення диму, наприклад у багатоповерхових будинках.

При установці комплекту з роздільним димоходом є можливість використання спеціального коаксіального адаптера, коли труби забору повітря і видалення димових газів об'єднуються в коаксіальний наконечник. Також роздільні димоходи Baxi можуть комплектуватися системою AFR, яка дозволяє регулювати кількість повітря, яка надходить в камеру згоряння котла, тим самим оптимізуючи процес згоряння.

  

Є можливість установки вертикального дахового комплекту. При цьому також використовується коаксіальний наконечник (вертикальний) який виводиться через дах. Такі димоходи встановлюються переважно в будинках, де важливий зовнішній вигляд фасаду, а також екологічність, оскільки поле розсіювання димових газів знаходиться вище покрівлі. Максимальна довжина такого димоходу 15 м.

У європейській класифікації існує кілька типів систем димовидалення, які мають позначення C12, C32, C42, C52, C82, B22 і т.п.

Тип В - газовий апарат з системою димовидалення використовує для горіння повітря з приміщення, в якому він встановлений.

Тип С - газовий апарат з системою димовидалення яка забирає повітря для горіння з зовнішнього простору або із загальної шахти, і з якого продукти згорання виводяться назовні або в загальну шахту; шахтою є будівельна частина будівлі, наприклад, димова труба, димовий канал і т.п.

Перша цифра визначає спосіб підведення повітря для горіння до приладу і спосіб відведення продуктів згоряння. Друга цифра визначає, чи йде мова про прилад з природною тягою, з вентилятором для витяжки продуктів згоряння (за пальником) або вентилятором для нагнітання повітря (перед пальником).

Приклади таких типів систем димовидалення представлені нижче на малюнку.

У багатоквартирних будинках часто використовують колективні димоходи й повітроводи, до яких підключаються котли. Колективний димохід виводиться на дах будівлі і, як правило, виконується коаксіальним. Якщо колективний димохід має дві труби, то вони прокладаються паралельно.

Проектування і монтаж колективного димоходу необхідно здійснювати з урахуванням вимог ДСТУ Б В.2.5-33: 2007 "Поквартирне теплопостачання житлових будинків з теплогенераторами на газовому паливі з закритою камерою згоряння з колективними димоходами і димохідними системами. Загальні технічні умови ". Стандарт поширюється на проектування, будівництво та експлуатацію поквартирних систем теплопостачання багатоквартирних житлових будинків висотою до 10 поверхів включно (не вище 35 м) і в яких дозволена установка котлів на газовому паливі.

Площа поперечного перерізу колективного димоходу і припливного воздуховода необхідно визначати розрахунками на основі сумарної теплової потужності і кількості котлів, які під'єднані до димохідної системі при одночасній роботі. До одного димоходу можна підключати до 10 котлів та не більше 2 на одному рівні.

Колективні димоходи можуть виготовлятися з нержавіючої сталі або з кераміки.

При монтажі димохідної системи котлів закритою камерою згоряння необхідно враховувати кілька факторів:

Якщо довжина коаксіального димоходу не перевищує 1 м, необхідно встановлювати заужать діафрагму на повітропровід котла. Це необхідно для компенсації тяги, тому потужність вентилятора розрахована на роботу при максимальній довжині димоходу і при відсутності діафрагми в камеру згоряння буде потрапляти надмірна кількість повітря, що буде призводити до зменшення ККД котла.

При монтажі димоходу необхідно забезпечити нахил труби в бік вулиці - 1 см на кожен метр її довжини.

Коаксіальна труба повинна виступати зі стіни не більше ніж на довжину наконечника (зайве обрізається з внутрішньої сторони). Таким чином труба захищається від обмерзання в холодну пору року.

Приклад компоновки роздільного комплекту з аксесуарами:

 1. Перехідною комплект на роздільні труби (AFR) (KHG 714061511).
 2. Труба емальована Ø 80 мм, довжина 500 мм (KHG 714018210).
 3. Декоративна внутрішня накладка, Ø100 мм, (KHG 714017710).
 4. Відведення 90° алюмінієве емальоване, Ø 80 мм (KHG 714018010).
 5. Єдиний горизонтальний наконечник для роздільних труб (KHG 714010610).
 6. Вертикальний комплект для збору конденсату (KHG 714122810).

На схемі вказано ухил і його напрямок. i = 0.01 означає ухил не менше 1 см на кожен метр довжини. 

Системи димовидалення конденсаційних котлів.

Видалення димових газів в конденсаційних котлах відбувається таким же чином, як і у котлів стандартної ефективності з закритою камерою згоряння (турбо). Але з деякими відмінностями, які пов'язані, в першу чергу, з конденсатом, що утворюється в димовій трубі. Конденсат має кислотне середовище, тому димохідна труба виготовляється з пластика - поліпропілену. Цей матеріал добре протистоїть агресивному конденсату і витримує температуру димових газів (в конденсаційних котлах температура димових газів - 40-80° С). При монтажі необхідно забезпечити нахил труб у бік котла - 1см на кожен метр довжини, щоб конденсат зливався в котел. Всередині котла є спеціальні патрубки, за якими конденсат буде утилізуватися в каналізацію. 

Приклад компоновки роздільного комплекту з аксесуарами:

 1. Перехідний комплект на роздільні труби поліпропіленовий, Ø 80 мм, HT (KHG 714059113)
 2. Труба поліпропіленова Ø 80 мм, довжина 500 мм, HT (KHG 714059910)
 3. Декоративна внутрішня накладка, Ø 80 мм (KHG 714018510)
 4. Відведення поліпропіленове 87°, Ø 80 мм, HT (KHG 714059211)
 5. Наконечник для роздільних труб Ø 80 мм (KHG 714010410)  

Конденсаційні котли можна встановлювати в каскад.

Залежно від кількості котлів, їх потужності підбирають елементи димоходу, який виготовлений з поліпропілену. До складу комплекту входить сам димар, відводи і зворотні клапана для кожного котла.

Діаметр димоходу може бути 125, 160 і 200 мм (підбирається виходячи з кількості котлів їх потужності).

Статті