Електричне підключення котлів

Більшість виробників котельного обладнання створюють свої вироби у відповідності з міжнародними стандартами. Іншими словами, котел, зроблений в Італії, Німеччині, іншій європейській країні, повністю відповідає існуючим нормам України, про що свідчать сертифікати відповідності.

Виробники апріорі вважають, що споживачі при експлуатації обладнання будуть слідувати національним стандартам і нормам, і зайве нагадувати про них в посібниках та інструкціях. Адже не прикладають продавці автомобілів до інструкцій збірку «Правил дорожнього руху» та КпАП. А даремно ...

У цій статті хотілося б торкнутися одного з аспектів експлуатації сучасного газового котла, а саме правильної організації електропостачання. Саме в цій області відбувається більшість порушень, непорозуміння, а часто відвертою недбалості. Сучасні системи опалення практично всі є залежними від електроживлення. Електрику потребують насоси, системи димовидалення, безпеки, пальники, в цілому керуючі блоки і контролери. Якість електроенергії і коректне підключення обладнання є запорукою довгої і безвідмовної його служби.

Справа в тому, що газовий котел, як електроприлад, набагато більш відкритий негативному впливу ніж праска, телевізор або комп'ютер: до нього приєднуються не тільки дроти з розетки, а й димова, газова труба, труби опалення та водопостачання. Хоча останнім часом вони виготовляються з полімерних матеріалів, сама вода, теплоносій є провідниками електричного струму. Всі ці елементи при некоректному підключенні можуть стати джерелами небезпечного для котла напруги або струму.

Існує поширена помилка, що застосування стабілізаторів, джерел безперебійного живлення є достатньою умовою для нормального функціонування обладнання. Але це не так ... Ці пристрої є додатковими елементами, які виробники котельного обладнання вільні рекомендувати, або не рекомендувати. За великим рахунком якщо постачальники електроенергії витримують параметри електропостачання в межах стандартів України, то ні стабілізатори, ні джерела безперебійного живлення не потрібні. Однак з реального життя ми знаємо, що якраз ці місцеві монополісти і є основними порушниками. «Поважні причини» завжди знайдуться: застаріле обладнання, брак фінансування, текучка або відсутність кваліфікованих кадрів, нерозрахункової споживання споживачами електроенергії, «не подобається - ми вас взагалі відключимо» тощо ...

Як же правильно організувати електропостачання свого будинку?

Основними нормативними документами, що визначають вимоги до електропостачання обладнання BAXI в Україні, є ПУЕ «Правила улаштування електроустановок» та НПАОП 40.1-1.32 «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» згідно яких:

 • синусоїдальна напруга електроприймачів повинна знаходитися в межах 230В +/- 10%;
 • частота напруги 50Гц +0,5/-1Гц;
 • електропостачання електроприймачів повинно виконуватися від мережі з глухозаземленою нейтраллю з системою заземлення TN-S або TN-C-S. - вимога НПАОП 40.1-1.32, пункт 2.3.1;
 • підключення електроприймачів (у тому числі і котла) повинно бути трипровідним: L - фазний, N - нейтраль («нуль»), PE - захисний («земля») - вимога НПАОП 40.1-1.32, пункт 2.5.5.

Додаткові заходи щодо забезпечення безаварійної роботи обладнання BAXI, в частині що стосується електропостачання:

 • установка на ввідних металевих трубопроводах (газопостачання, водопостачання) ізолюючих з’єднань;
 • пристрій СЗП (системи зрівнювання потенціалів) - вимога ПУЕ, пункт 1.7.84;
 • установка ПЗІП (від перенапруг при ударах блискавок і перемикань потужних навантажень в мережі) і реле напруги - вимоги НПАОП 40.1-1.32, пункти 2.3.8 та 2.4.1, адже у літній час різко зростає кількість виходів з ладу електронних блоків котельної автоматики. Починаються грози з блискавками, в селищах починається інтенсивне будівництво з підключенням потужного будівельного, зварювального устаткування. Все це породжує в мережі потужні імпульси, з якими у відсутності обов'язкових ПЗІП штатний захист електронних блоків впоратися вже не в змозі, що призводить до виходу з ладу дорогих електронних плат. Навіть сильний вітер, що викликає схлещування надто провислих проводів може «вбити» електроніку.
 • при виході напруги живлення за межі функціонування котла додатково рекомендована установка різних стабілізаторів напруги. При цьому треба розуміти, що установка стабілізатора не замінює вимоги норм ПУЕ, НПАОП та інших обов’язкових заходів.
 • при тривалих перервах в енергопостачанні можливе застосування різних акумуляторних «джерел безперебійного живлення», моторних генераторів.
Джерела живлення (ДБЖ, моторні генератори) повинні відповідати таким вимогам:
 • P ≥ 300 Вт;
 • фіксований нуль;
 • форма кривої напруги - правильна синусоїда;
 • частота 50 Гц

Неухильне дотримання ПУЕ, НПАОП та супутніх нормативів - запорука безаварійної та безперебійної роботи котлів BAXI.

Не ламайтеся!

Статті